Skip to content

راهنمای خرید قهوه

فهرست مطالب

مزه‌های پایه قهوه

حجم بسته قهوه یکی از راه‌های تشخیص قهوه تقلبی از قهوه اصل است. یک بسته پودر واقعی قهوه کمی بزرگ‌تر نسبت به سایر دانه‌هایی با همان وزن خالص به نظر می‌رسد. این موضوع به این دلیل است که قهوه در حین بو دادن پف کرده و حجم آن تقریباً دو برابر حد طبیعی می‌شود. پودر غلات و دانه‌ها با همان مقدار درمقیاس با قهوه واقعی کمی متراکم، فشرده‌تر و سنگین‌تر هستند.

بسیاری از قهوه‌های جعلی و تقلبی بوی شگفت‌انگیزی ندارند. قهوه واقعی بوی ظریف و مطبوعی دارند. تشخیص بوی خاک یکی از روش‌های تشخیص قهوه تقلبی از قهوه اصل است. زمانی که قهوه آماده می‌شود، بوی مطبوعی دارد. اگر این عطر با بوی خاک مخلوط باشد، یعنی قهوه شما قهوه جعلی است. اما افرادی که تازه کار هستند و تجربه‌ای در خرید قهوه ندارند، به سختی می‌توانند از روی بوی آن، قهوه تقلبی از اصل را تشخیص دهند. بنابراین بهتر است راه‌های دیگر را امتحان کنند.

اگر پودر قهوه شما اصل و واقعی باشد معمولاً ذرات آن شل به نظر می‌رسند. ذرات قهوه واقعی تمایلی به چسبیدن به هم یا قرار گرفتن روی یک سطح ندارند. حتی اگر بسیار کامل و در بهترین اندازه آسیاب شده باشند. اما قهوه تقلبی جور دیگری است و همین موضوع یکی از روش‌های مهم تشخیص قهوه تقلبی از قهوه اصل است. ذرات پودر قهوه تقلبی تمایل به چسبیدن به هم دارند و یا اینکه روی یک سطح قرار بگیرند. اگر مقداری قهوه در یک لیوان آب بریزید، قهوه واقعی کمی باد می‌کند. در حالی که قهوه تقلبی جمع می‌شود. حتی هنگام دم کشیدن، قهوه خالص و اصل کمی لزج است. این در حالی است که قهوه تقلبی هنگام دم کشیدن کمی چسبناک می‌شود و به لیوان شما می‌چسبد.

رنگ قهوه یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص پودر قهوه اصل از تقلبی است. یک قهوه مناسب به دلیل تفت داده شدن، زمانی که دم می‌کشد، یک طیف رنگی روشن تا تیره دارد. اگر قهوه سرد شود رنگ آن درخشان‌تر به نظر می‌رسد. اما اگر پودر قهوه شما تقلبی باشد، پس از سرد شدن تقریباً سیاه به نظر می‌رسد. دلیل این امر وجود ذرت بو داده سیاه رنگ و یا سویای بو داده قهوه‌ای روشن دران است. در قهوه تقلبی برای ارزان‌تر شدن آن، از سویا و یا ذرت بو داده استفاده می‌کنند.

اگر قهوه خور هستید با طعم و مزه دلپذیر قهوه اصل کاملاً آشنا هستید. قهوه اصل طعم خوشمزه و در عین حال یک ترشی ملایم دارد. بسته به محل پرورش قهوه، میزان ترشی آن متفاوت است. اما بسیاری از برندهای تقلبی به سختی طعم یک قهوه واقعی را می‌دهند. بهترین قهوه‌های تقلبی هم نمی‌توانند آن طعم ترشی ملایم را داشته باشند. آن‌ها معمولاً طعم تلخ و یا کمی شیرین دارند. بنابراین با طعم قهوه می‌توانید قهوه اصل را از تقلبی آن تشخیص دهید.

همیشه قهوه را به صورت دانه‌های درسته بخرید.

قطعا هر‌چه قدر هم که بر این مساله تاکید شود که، برای درست کردن یک قهوه با کیفیت، مهمترین نکته خریدن آن به صورت دانه‌های قهوه‌ است، کافی نمی‌باشد. برای داشتن بهترین حالت عصاره‌کشی از دانه‌های قهوه، باید بلد باشید تا  خودتان دانه‌های قهوه را به بهترین نحو تبدیل به ذرات ریز و آسیاب شده بکنید. اگر قهوه را به صورت از قبل آسیاب شده تهیه کنید، ( و آسیاب قهوه به بهترین نحو انجام نشده باشد.) قطعا روند عصاره‌کشی دانه‌ها، با بیشترین کیفیت ممکن اتفاق نخواهد افتاد.

طعم خود دانه‌های قهوه، نسبت به  طعم پودر آن، بسیار با کیفیت‌تر و تازه‌تر هست و اگر آن‌ها را دقیقا در همان روزی که آسیاب شده‌اند دم بکنید، می‌توانید به یک فنجان قهوه بسیار خوش ‌بو و خوش‌طعم برسید. معمولا قهوه آسیاب شده، خیلی زود بو و خاصیتش را از دست می‌دهد و بعد از مدتی ماندن در مغازه و گذشتن از زمان آسیاب آن، کهنه می‌شود.

قهوه بسته‌بندی شده تهیه کنید.

اگر چه شما می‌توانید تا قهوه اصل را  به صورت باز و خارج از بسته‌بندی هم پیدا کنید، اما همیشه سعی کنید تا قهوه بسته‌بندی شده تهیه کنید، زیرا این دسته از قهوه‌ها از طعم و بوی بهتری برخوردارند و با گذشتن زمان، در اثر مجاورت با  هوا اکسیده نشده و خشک نمی‌شوند. اگر خودتان دستگاه قهوه‌ سرخ کن دارید و  قهوه‌تان را خودتان تفت می‌دهید و دستگاهتان مجهز به سیستم بسته‌بندی کردن بدون هوا نیست، سعی کنید تا حداقل قهوه ای که تهیه‌ می‌کنید در دو هفته اخیر تفت داده شده باشد. توجه داشته باشید که، هر چه این زمان کمتر باشد، قطعا کیفیت قهوه‌تان نیز بهتر می‌شود.

بر روی بسته‌بندی قهوه، به دنبال نوشته زمان تفت داده‌ شدن آن باشید.

این زمان حداکثر باید ۲ تا ۳ هفته قبل از تاریخ روز باشد. هنگامی که می‌خواهید قهوه اصل تهیه کنید، اگر بر روی بسته‌ بندی آن زمان تفت داده شدن آن ذکر نشده بود، خودتان زمان آن را از باریستا (فروشنده قهوه) سوال کرده و اگر او زمان تفت‌ دادن این قهوه‌ را نمی‌دانست و یا اصلا برایش مهم نبود، بهتر است تا قهوه‌ اصل را از جایی دیگر تهیه نمایید، زیرا هر فروشنده حرفه‌ای قهوه، این را می‌داند که زمان تفت قهوه تاثیر به ‌سزایی در طعم و عطر مطلوب آن دارد.

نباید بر روی دانه‌های قهوه اصل اثری از روغن ببینید.

اگر بر روی دانه‌های قهوه‌تان مقدار قابل ملاحظه‌ای روغن دیدید، این اتفاق ناشی از تفت داده شدن بیش از حد دانه‌های قهوه است. زمانی که این دانه‌ها تفت داده می‌شوتد، بر اثر گرما گاز کربن‌دی اکسید تولید شده واین گاز باعث می‌شود تا روغن دانه‌های قهوه‌، با فشاری بالا از منافذ موجود در سلول‌های دانه‌های قهوه بیرون بیاید. اگر این دانه‌ها با دمای بسیار بالا و در مدت خیلی طولانی تفت داده شوند، دیواره سلول‌های دانه‌های قهوه خراب شده و از هم باز می‌شوند و در نتیجه غلظت و چسبندگی روغن موجود در داخل دانه‌ها، کم شده و روغن بیشتری از دانه‌ها به بیرون تراوش کرده و روی سطح دانه‌ها می‌ریزد.

از کجا می‌توان بهترین قهوه را سفارش داد؟

شرکت دریم لند گیفت، با ارائه انواع قهوه و ملزومات چای و قهوه در حال فعالیت است. اشخاص می‌توانند برای مناسبت‌های مختلفی مانند: تولد­ها، ولنتاین، روز مادر و پدر، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، سالگردها، رویدادهای کاری و مناسبت‌های متعدد سفارش خود را ثبت نمایند.با ما بهترین­‌ها را با خیالی آسوده و با قیمتی مقرون به صرفه انجام دهید. شما عزیزان برای دیدن ایده‌های بیشتر برای خرید کادو تولد،کادو مردانه،هدیه شخصی سازی شده،کادو خاص و …به فروشگاه ما و یا به پیج اینستاگرام دریم لند گیفت سر بزنید،مطمئنا کادو خاص خود را به راحتی خواهید یافت.ما منتظر شما هستیم.

 

 

 

پیشنهادهایی برای شما